Mnohí si v súčasnosti už vôbec nevieme predstaviť, že by králiky nepatrili medzi našich domácich miláčikov, aj napriek tomu, že ich domestikácia prebehla relatívne pozde. Dnes sa vyskytuje nepretržité množstvo plemien, rôznych veľkostí, farieb..
Pôvod: Výskyt európskych králikov divých bol pôvodne v oblastiach Pyrenejského ostrova. Postupne sa od staroveku až do súčasnosti šíril prirodzeným spôsobom ďalej po Európe. Rimania priniesli divé králiky zo Španielska do Talianska, kde boli chovaní a rozmnožovaní v takzvaných „ leporáriách“. V strednej E. si získal chov a pestovanie domácich králikov veľký význam až v roku 1870.
Život divých králikov: Králiky divé žijú vo väčších skupinách, tzv. kolóniách, preto sa zaraďujú medzi spoločenské zvieratá. Zdržujú sa zväčša na jednom mieste, kde si budujú rozvetvený systém nôr. Každý králik má svoju vlastnú noru. Život v králičej kolónií má prísnu hierarchickú štruktúru a vzájomné vzťahy sa riadia komplexným systémom sociálneho chovania. Králiky sú často považované za hlodavce. Dôvodom sú pravdepodobne ich neustále dorastajúce zuby. I napriek tomu zo zoologického hľadiska králiky k hlodavcom nepatria.
Zmyslové vnímanie
Sluch: Králiky vďaka dlhým lievikovitým ušiam veľmi dobre počujú až v rozsahu 360 ° a môžu zaznamenať aj ty najtichšie zvuky. Králiky-barany majú kvôli zveseným ušiam sluchové schopnosti o niečo menšie.
Čuch: Králičí ňufák obsahuje 100 miliónov čuchových buniek, nozdry králika sú pohyblivé. Čuch je veľmi dôležitý najmä pre značkovanie revíru a pre komunikáciu viacerých králikov. Zrak majú králiky nasadený po stranách hlavy, čo zabezpečuje široké zorné pole. Pokusy preukázali, že králiky sú schopné rozlišovať zelenú a červenú farbu, iné farby nerozlišujú. Veľmi dobre však vidia v šeru.
Hmat: ďalším veľmi dôležitým zmyslom je pre králiky aj hmat. Hmatové fúzy tzv. vibrisy sú rozmiestnené a viditeľné najmä okolo papuľky a ňufáka. Práve vďaka ním sa dokáže králik orientovať.
Chuť: králiky majú veľmi dobre vyvinutú chuť dokonca až niekoľko krát lepšie ako ostatné živočíchy. Dokážu rozlišovať 4 základné chute- sladkú, kyslú, horkú, slanú tak isto ako ľudia. Horká chuť im ale vôbec neprekáža ba naopak na púpave si veľmi radi pochutnajú.
Králik divý
Králik divý (Oryctolagus cuniculus) dosahuje dĺžku 36-44 cm, chvost 4-8 cm. Ušnice sú bez koncovej čiernej škvrny. Oči sú tmavé. Zadné nohy sú len o niečo dlhšie ako predné. Na rozdiel od zajaca žije v kolóniách a hrabe si hlboké nory. Má vysoké rozmnožovacie schopnosti. V lete tvoria hlavnú zložku potravy trávy a byliny, v zime semená, korienky, steblá suchých tráv a mladé výhonky drevín. Spôsobuje škody na lesných a poľných kultúrach. Uprednostňuje teplé výslnné stráne a svetlé okraje lesov. Má veľmi silné nohy vďaka ktorým dokáže veľmi rýchlo bežať
Králik domáci
Králik domáci vznikol domestikáciou z králika divého. V súčastnosti je vyšľachtených mnoho okrasných a užítkových plemien. Králiky sa chovajú ako domáci miláčikovia, ale aj úžitkové zvieratá. Telo králika je pokryté srsťou. Srsť sa dva razy do roka mení – králik pĺzne. Srsť pomáha udržať stálu teplotu tela, vytvára sfarbenie, dáva typický tvar. Králiky a zajace patria k dvojzubcom. Za dvoma veľkými hornými hryzákmi majú pár menších hryzákov. Králiky majú hlodavé zuby, no nepatria medzi hlodavce. Zuby im dorastajú a králik si ich obrusuje potravou. Mláďatá môžu mať aj trikrát do roka. Ich počet môže byť 6-12. Po narodení sú holé a slepé. Sú odkázané na materské mlieko. Samica ich takto kŕmi 6 týždňov, čo je doba, kedy sa môžu odstaviť. Malé zajace sa narozdiel od králikov rodia so srsťou a vidia. Malé králiky sa rodia slepé a holé. Veľké ušnice zabezpečujú králikom vynikajúci sluch. Dlhé zadné nohy zaisťujú dosiahnutie vysokých rýchlostí behu - až 55 km/h. Chvosty majú malé a zaoblené.
Plemená:
Lev- "lvíček"
Srsť: Tento králik patrí k zakrslým králikom, maximálne tak k malým plemenám. Na celom tele má úplne normálnu srsť, len na častiach hlavy, na šiji a čiastočne aj na chrbte aj hrudi má dlhšie a strapatejšie chlpy.
Zvláštnosť: Levy niesú uznaným plemenom. V belgicku dnes žije veľký belgický fúzatý králik, ktorý má rovnaký druh srsti a dnes mu hrozí vyhynutie.
Zakrslý králik japonský modrý
Kresba: Tento králik sa podobá rozdelením farieb plemenu japonských králikov, u ktorých sú charakteristické čierne, žlté až červené od seba ohraničené škrvny, rozmiestnené po celom tele. Farby sú svetlé, teda modré a krémové partie.
Zakrslý angorský králik
Srsť: Tieto králiky sa dnes chovajú v stále väčšom počte farieb. Časti tela s kratšími chlpmi-hlava, uši (okrem okrem štetiniek na špičkách uší), labky a chvost-majú väčšinou tmavšie sfarbenie než zbytok tela.
Zvláštnosť: pravých "angorákov" ide rozoznať podľa štetiniek na ušiach-niesu u nich veľmi výrazné.
ŠPECIÁL- plemeno BARAN
Kedže ja mám doma toto krásne plemeno, rozhodla som sa sem o ňom niečo spísať. Ako naučiť králika chodiť na WC Králiky sú už od prírody veľmi čistotné a inteligentné tvory, ktoré sa podobne ako mačka dokážu veľmi jednoducho a rýchlo naučiť na toaletu. Prvým kľúčovým bodom je zaobstaranie rohového, alebo mačacieho záchodu. Rohový záchod je spratnejší, zaberá menšiu plochu, no zároveň vďaka menšiemu rozmeru v porovnaní s mačaciou toaletou sa skôr zaplní bobkami. Mačací záchod je väčší, zaberá väčšiu plochu, a je skôr vhodnejší pokiaľ chováte králika navoľno. Keď si teda záchod zaobstaráte nasleduje bod č.2. Pre začiatok by som vám ale odporúčala záchod odložiť, vzhľadom k tomu, že je králik ešte malý a v novom prostredí si zvyká, čo znamená, že zvykne močiť a bobkovať všade kde sa mu zachce. Prv než sa naučí dôležité návyky a nenájde si správny kút, záchod by bol zbytočný. Preto treba dať pre začiatok po celej ploche klietky nejakú podstielku. Pre začiatok môžu byť aj hobliny, pretože tie po čase aj tak zameníme, no lepšie by bol nejaký druh kočkolitu, napr. osvedčený Zverlit. Keďže si králik pomaly v novom prostredí zvyká, na vykonávanie potreby si zvolí nejaký roh. Keďže má všade iba jeden tip steliva, čiže Zverlit, alebo resp. tie hobliny- naučí sa, že akákoľvek potreba sa robí vyhradene iba na Zverlit, alebo prípadne iný typ podstielky, ktorú používate. To znamená, že po určitej dobe, keď bude už nejaký ten čas chodiť králik do nejakého rohu, nasadila by som zakúpený záchod. Záchod by som umiestnila práve do rohu, do ktorého králik chodí. Ako stelivo do záchodu by som dala podstielku, ktorú ste mali pred tým po celej ploche klietky. To znamená, že podstielku by ste z celej plochy odstránili a nechali ju len v záchodíku. Ak ste po celú tú dobu používali hobliny, a králik tento princíp pochopil, odporúčam zmeniť podstielku v záchode za Zverlit. Má mimoriadne hygienické vlastnosti, je ekologicky čistý, maximálne nasiakavý, absorbujúci pach, hrudkujúci -úsporný, nealergický, narozdiel od hoblín, ktoré prášia, čím vzikajú komplikácie dýchacích ciest, slzenie očí, kýchanie... Po celej plochy klietky odporúčam koberček.
ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ Pokiaľ sa budete o vaše králiky pravidelne starať, ochorejú len zriedkavo. Starostlivosť o pazúriky: králikom je potrebné pravidelne skracovať pazúriky. Na skracovanie sú najvhodnejšie klieštiky kúpene priamo v zverimexe. U králikov so svetlejšími pazúrmi je ľahšie rozoznať "živú" časť, ktorá je prekrvená. Pazúriky teda skracujeme niekoľko milimetrov pod touto zónou tak, že koniec ostrihaného pazúra bude zo strany skosený rovnako ako koniec neostrihaného pazúra. O trochu ťažšie je to u králikov, ktorý majú v pazúroch silnú pigmentáciu. Pokiaľ si nieste v strihaní istý, radšej navštívte veterinára. Kontrola zubov: je veľmi dôležité kontrolovať vaším králikom zuby. Aby ste prešli rôznym vadám je najlepšie, aby mal králik každý deň k dispozícií niečo na hlodanie. Vhodná je napr. vetva z jabloni, alebo minerálny kameň. Tým pádom sa zuby brúsia a nemusíte sa báť pripádných komplikácií. Vyskytujú sa však aj vady zubov-vrodené. Vtedy neostáva nič iné, iba pravidelné skracovanie u veterinára, ktoré je bezbolestné. HMOTNOSŤ: k správnej starostlivosti o zviera patrí aj pravidelné váženie jeden krát za týždeň. Pokiaľ sa u mladého králika vyskytlo ubúdanie z váhy, navštívte čo najrýchlejšie veterinára. Tabuľka hmotností:
STAROSTLIVOSŤ O SRSŤ: králiky sú podobne ako aj mačky veľmi čistotné zvieratá, ktoré sa umývajú a čistia sami. Pri čistení si dávajú záležať najmä na miestach ako sú labky a uši. Zistilo sa, že si pritom vyčistia nielen uši, ale aj zároveň prenesú malé množstvo prírodného oleja z uší do úst. Olej je bohatý na vitamín D, ktorý potrebujú králiky pe zdravé kosti. U králikov, ktoré sú chované v bytoch trvá obdobie pĺznutia dlhšie. Preto by ste im mali pomôcť s vyčesávaním uvolnených chĺpkov. Dbajte predovšetkým na spodnú stranu tela. Srsť angorských králikov je treba udržiavať v čistote, preto sa musí každý deň česať. Napriek tomu sa musia dávať 4 krát ročne strihať. KONTROLA ZDRAV. STAVU: Normálne výkaly sú tmavo hnedé bobky. Znečistenie okolo ritného otvoru poukazuje na hnačku. Králičí moč je v porovnaní s močom ľudí a iných zvierat hustý a tmavý. Pokiaľ budete králikov kŕmiť napr. púpavou alebo červenou repou moč bude tmavo červený až fialový. Zdravé zviera má hustú a lesklú srsť bez strupov, zatvrdlín a holých miest... Pokrivené držanie tela a zrýchlený dych (okrem situácií keď je králikovi teplo alebo keď je nahnevaný) poukazujú na bolesti, spôsobené napr. veľkým množstvom zeleného krmiva. Mokré predné labky poukazujú na poruchu zubov alebo výtok z nosu Za normálnych okolností je rektálne meraná teplota tela: 38,5°C až 39,5 °C, dychová frekvencia 50 až 150 za minútu, tepová frekvencia 120 až 150 za minútu. NAJZNÁMEJŠIE CHOROBY: Kokcidióza- patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim ochoreniam v chovoch malých bylinožravcov – králikov. Pôvodcom ochorenia sú drobné jednobunkové parazity (Eimeria sp.)napádajúce črevnú sliznicu a pečeň zvierat. U králikov je dosiaľ známych 12 druhov, z ktorých väčšina parazituje v črevách. Zvieratá sa najčastejšie nakazia požieraním výkalov (čo je u králikov fyziologické), krmivom a podstielkou znečistenou výkalmi.Kokcidióza máva veľmi rýchly a zhubný priebeh predovšetkým u mláďat v dobe odstavu (vo veku 20 až 60 dní). Postihnuté mláďatá hynú v priebehu niekoľkých dní. Častý je aj apoplektický priebeh ochorenia, kedy zvieratá náhle hynú bez toho, aby sa stihli u nich vyvinúť klinické príznaky. Prítomnosť parazitov je možné dokázať vyšetrením trusu, ktoré zabezpečí veterinárny lekár. Ochorenie zvyčajne kulminuje v chovoch na jar a na jeseň. Súvisí to s faktormi, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú odolnosť zvierat – výkyvy teplôt, náhle zmeny kŕmenia (prechod na zelené kŕmenie, sparené zelené krmivo, koncom zimy kŕmenie namrznutými, plesnivými okopaninami). Parazity, okrem toho, že škodia priamo, poškodzovaním tkanív otvárajú vstupnú bránu aj pre bakteriálne infekcie. Príznaky: choré zvieratá sú smutné, majú matnú a zježenú srsť, vlhké okolie očí (slzenie), zväčšené tympanické bruško, často hnačku s prímesou hlienu alebo krvi, niekedy však aj zápchu. Pri pečeňovej forme často môžeme pozorovať u zvierat nepokoj, škrípanie zubami, hryzenie klietky, kŕče. Liečba: liečba je úspešná iba vo včasnom štádiu ochorenia. Zásadou je liečiť vždy celý chov. Účinné sú sulfónamidy (napr. Sutricol, Sulfadimidin, Sulfakombin, Sulfacox). Sulfadimidin podávame 3 dni do pitnej vody, pričom musíme vyradiť všetku šťavnatú stravu a kŕmiť len suchým senom. Zdroj: MVDr. Karin Süvegová Myxomatóza -V priebehu posledného desaťročia sa menia formy ochorenia spôsobeného vírusom myxomatózy. Okrem „klasickej“ myxomatózy, s uzlíkmi na hlave a opuchmi v genitálnej krajine, sa stretávame aj s atypickou formou ochorenia označovanou ako forma pľúcna, ktorá sa vyznačuje prevládaním pľúcnych klinických príznakov a znížením výskytu až neprítomnosťou myxómov. K prenosu klasickej formy myxomatózy medzi zvieratami dochádza priamym alebo nepriamym stykom (krmivo, voda). V poslednej dobe dochádza k mimoriadnemu nárastu populácie komárov, ktorá predstavuje v prenose myxomatózy veľmi významný faktor. Chovatelia často zabúdajú na „staré, dobré zásady“ ochrany chovu králikov pred komármi s použitím prípravkov na ničenie hmyzu (napr. BIO KILL spoločnosti Bioveta, a.s.). Vakcíny proti myxomatóze z produkcie spoločnosti Bioveta, a.s. : Mor králikov - Pôvodca: Kalicivírus, pomerne jednoduchý vírus zo skupiny RNA vírusov. Na svojom povrchu nesie proteín VP60, ktorý sprostredkúva väzbu vírusu na bunku a tým schopnosť infekcie.
KRÁLIK NA PRECHÁDZKE Niektoré králiky obľubujú prechádzky prírodou, kde majú možnosť preskúmať nové prostredie a pobehať si. Kým sa ale rozhodnete na takúto prechádzku ísť, je potrebné zaobstarať si kvalitný postroj podľa veľkosti, vodítko a prepravku. Môj králik je plemenom baran a tak sa mi osvedčil postroj pre malé psy. Ako vodítko som používala samonávíjacie s dĺžkou 3 m., pretože sa mi zdalo veľmi praktické, až do chvíle kým sa mu doňho nezamotali zadné labky a vznikli komplikácie. Odporúčam teda klasické napr. nylonové. Pokiaľ chodíte s vaším králikom von už dlhšie a poznáte jeho reakciu na rôzne situácie, vodítko neni potrebné. Prechádzky však prinášajú aj rôzne nástrahy. Väčšinou v podobe iných domácich miláčikov-psov, alebo aj v podobe rôznych jedovatých rastlín. Vždy teda na svojho králika dôkladne dohliadajte. DVÍHANIE KRÁLIKA Všeobecne je známe, že králiky niesú až taký veľký "vyznávači" dvíhania a nosenia. Pri dvíhaní sa totiž cítia veľmi neisto. Práve preto je vašou úlohou ovládať pri dvíhaní správnu techniku. Najlepšie urobíte ak sa budete vášmu králikovi kľudne prihovárať, a ak je možné opatrne ho zatlačiť do rohu klietky. Tam ho jednou rukou uchopte za brucho, tesne za predné labky, aby sa vám dotýkal o dlaň. Druhou mu podoprite zadok. Pri dvíhaní dávajte pozor najmä na plaché králiky, ktoré sa budú chcieť pri dvíhaní vymrštiť. Králika musíte teda pri dvíhaní držať pevne, aby nemohol vyskočiť, no zároveň jemne a opatrne, aby ste mu neublížili. Po viacnásobnom tréningu si králik na dvíhanie určite navykne. VHODNÉ KRMIVO Potrava tvorí základ chovu akéhokoľvek zvieraťa. Aj pre chov králika je dôležité chovať ho kvalitnou stravou. Kedže sú predkovia králikov výlučne bylinožravci, v králičom jedálničku by ste nemali vynechať nasledovnú potravu. Skôr si však preštudujte zásady kŕmenia :) ZÁSADY KŔMENIA: pokiaľ nieje váš králiček navyknutý na šťavnatú potravu (zelenina a ovocie) začínajte s podávaním tejto potravy postupne a po malých množstvách. Najlepšie je podávať denne iba malý kúsok jablka alebo šalátu. Prvý týždeň podávajte iba malé množstvo, ktoré neskôr postupne zvyšujte. Nezabúdajte však, že s šalátom opatrne i keď bude králik navyknuté na väčšie množstvo, pretože šalát zvykne spôsobovať hnačku. SENO: práve seno tvorí základ potravy králika a preto by malo byť v klietke k dispozícií po celý deň ( 24 hod.) Je to cenný zdroj vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu čriev. Veľmi dôležité je kvalitné seno, ktoré ľahko rozpoznáte podľa čerstvej vôňe. V jarnom a letnom období si môžete seno aj nasušiť. Nezabúdajte ale, že si musíte nájsť miesto, ktoré nieje znečistené výkalmi iných zvierat (napr. psov). KRMNÉ ZMESI: ako sú rozličné obilniny a granule si v súčastnosti môžete zakúpiť v nádherných lákavých obaloch. Mnohé z nich však obsahujú prísady, ktoré niesú pre králiky až také vhodné. Sú to napríklad hrozienka a oriešky s ktorými sa králik v prírode vôbec nestretne. Nie príliš vhodné sú taktiež aj slnečnicové semienka, ktoré obsahujú olej. Pri pravidelnom konzumovaní teda dochádza k obezite. Ja z vlastnej skúsenosti kupujem zmesku, ktorá obsahuje: jačmeň, pšenicu, granulové osúšky, ovos, kukuricu, kukuričné vločky, čiernu slnečnicu, slnečnicu žihanú, slnečnicu bielu, hrachové vločky, sušenú mrkvu a sušené kúsky šalátu. Ňufíkovi nielenže chutí, ale obsahuje aj množstvo vitamínov. ZELENINA: králiky potrebujú k svojmu životu listovú ako aj koreňovú zeleninu. Pri listovej forme však musíme dávať pozor s množstvom, ktoré pokiaľ preženieme môže spôsobiť zdravotné komplikácie, najčastejšie hnačky. Niektoré druhy zeleniny obsahujú zvýšené percento Oxalátov, preto by sa malo podávať množstvo tejto zeleniny v rozumnej forme. Medzi takúto zeleninu patrí napr. šalát, kapusta, brokolica, špenát... Určite, ale túto zeleninu z jedálnička nevylučujte, pretože obsahuje nenahraditeľné množstvo vitamínov.. VHODNÁ ZELENINA: Brokolica (vitamín A) OVOCIE: Ako pochúťku sa zvykne králičkom ponúkať dvakrát až trikrát za týždeň ovocie ako kúsok hrušky, kiwi, melóna... Naopak ovocie nezrelé a ovocie obsahujúce kvostky akú sú čerešne, slivky sa králikom nesmie podávať. VHODNÉ OVOCIE: jablko RASTLINY: niesú vhodné divorastúce rastliny, pretože mnohé z nich sú jedovaté. Naopak rastliny vhodné a jedlé nájdete v zozname vhodnej zeleniny uvedenej vyššie. VETVY: z ovocných stromov len jablko, napr. čerešňa a broskyňa sú po odtrhnutí toxické, preto je potrebné nechať vetvičky "postáť". Okrem iného sú vhodné napr. osika, borovica, i smrek. VÝBAVA KRÁLIKA V svojom príbytku trávi králik väčšinu svojho času pokiaľ je majiteľ v práci alebo v škole, preto by malo byť zariadenie vyhovujúce jeho potrebám KLIETKA: vačina králikov, ktoré sa chovajú v bytoch, sú umiestnené v klietkach s plastovou vaničkou a drôteným nadstavcom. Minimálne rozmery klietky pre králičky sú stanovené v závislosti od ich veľkosti, no všeobecne sa odporúča klietka s minimálnym rozmerom 1 m. Plastová vanička by mala mať okraje vysoké 15 cm., pretože králiky veľmi rady hrabú a tak môžu dôjsť o vyhrabanie podstielky von. PODSTIELKA: v súčasnosti existuje široká škála rôznych podstielok pre králiky, no nie všetky sú veľmi vhodné. V rôznych literatúrach sa zvykne uvádzať, že sú vhodné ako podstielka piliny. S týmto musím ale nesúhlasiť z dôvodu prašnosti, ktorá môže králičkom spôsobiť zdravotné problémy. Naopak vhodnejšie sú hobliny, ktoré majú ale nevýhodu v tom, že sa zachytujú na srsť králika. Keď je teda králik pustený von hobliny sa prenášajú po celom byte. Najvhodnejšou formou odporúčanou mnohými chovateľmi je teda koberček. Pokiaľ máte králička naučeného na toaletu nieje teda žiaden problém. Ja osobne si nemôžem koberček vynachváliť. JASLIČKY NA SENO: zaisťujú neustále "čerstvé" seno neznečistené výkalmi, alebo močom. Stačí ho upevniť na pletivo. Ja osobne odporúčam najmä plastový senník, ktorý môžete vidieť na fotke. NAPÁJAČKA: je oveľa vhodnejšia ako misky, pretože narozdiel od nich je voda chránená pred znečistením. Poprípade ak váš králiček nevie piť s napájačky, nasmerujte jeho papuľku k nej aby zistil princíp. Ja mám mega napájačku od firmy Ferplast, ktorá bola súčasťou výbavy klietky. (viz. fotka) TOALETA-WC: vhodné sú rohové záchody, alebo mačací záchod. Ako stelivo sú vhodné napr. lisované granule Cat´s Best. Ja používam do záchodu klasické hobliny. DOMČEK: môže slúžiť králikovi ako "výhľadná veža", kedže majú ušiaci veľmi radi miesta odkiaľ môžu pozorvať okolie. Taktiež môže slúžiť ako úkryt, alebo miesto na ktorom si môže vegetiť. MINERÁLNY KAMEŇ alebo TYČINKA: slúžia králikom na obrusovanie zubov, minerálny kameň aj na obrusovanie pazúrikov. Na obrusovanie je vhodný taktiež krajec suchého chleba. MISKA NA POTRAVU: najlepšie sú misky kameninové, ktoré nemôže králik prevrhnúť alebo rozhrýzť ako plastové. K výbave klietky sme však mali klasickú plastovú a zatiaľ sa mi zdá praktická. POTREBY NA ČISTENIE: Je potrebné si zabstarať najmä kefu na česanie, ktorá je výborným pomocníkom v období pĺznutia. Taktiež sa do výbavičky hodia kliešte na pazúre. Doma máme klasické psie.. KRMIVO: samozrejme vhodná strava (viz.hore) POSTROJ S VODÍTKOM: pokiaľ chodíte s vašim ušiakom von, nesmiete zabudnúť na kvalitný postroj nie obojok s ktorého sa môže vyvliecť. Samozrejme nezabúdajte na vodítko, nie príliš vhodné je samonavíjacie, čo som sa presvedčila na vlastnej skúsenosti. PREPRAVKA: taký menší pomocník pri prepravovaní králička či už k veterinárovi alebo vonka.
Okrem mnohých plemien králikov so vzpriamenými ušami, existujú aj plemená a varianty králikov s ušami, ktoré majú nadol-zvesenými. Tieto králiky sa nazývajú barany. Tieto uši sú výrazne dlhšie ako uši klasických králikov a na vrcholku hlavy sú spojené tzv. korunkou. Delia sa na skupiny:
zakrslé barany, malé barany, stredné barany a veľké barany. Hmotnosť zakrslých baranov sa pohybuje od 1,5 kg -2,5 kg. Malé barany (ako je aj môj Ňufko) mávajú približne hmotnosť od 2-3,5 kg. Rozpetie ich uší je približne 30-36 cm. Medzi malé plemená baranov patria aj strakáče.
Stredné barany mávajú hmotnosť od 3,5 kg pričom anglický baran, ktorý sa zaraďuje tiež medzi stredné plemená môže mať aj okolo 5 kg.
Medzi veľké barany patrí aj veľmi známe plemeno francúzsky baran, ktoré máva hmotnosť minimálne 5 kg. Toto plemeno má rozpetie uší okolo 40-42 cm.
Povahovo by sa dali charakterizovať podľa mojej skúsenosti a názoru ako kľudný, vegeťácky, inteligentný (hodnotím podľa môjho ušiaka) , maznavý a vzhľadovo veľmi krásny a roztomilý.
mesiac života
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
obrie plemeno
0,7
1,6
2,6
3,6
4,6
5,4
6,0
6,5
stredne veľké plemeno (napr.veľká činčila)
0,5
1,3
2,2
2,8
3,4
3,8
4,1
4,5
malé plemeno (napr.malá činčila)
0,2
0,9
1,3
1,8
2,2
2,5
2,8
-
trpaslíčie králiky
0,4
0,5
0,6
0,8
1,0
1,2
1,5
-
angorské králiky
0,4
1,0
1,5
2,0
2,5
2,9
3,2
3,4
Jednou z možností prenosu infekcie sú aj hromadné zákroky – vakcinácie. Z tohto dôvodu je veľmi vhodný bezihlový spôsob aplikácie vakcín.
MYXOREN inj. sicc.
Vakcína proti myxomatóze králikov živá MXT
Balenie: 5x10d, 5x20d, 5x50d a 5x100d
PESTORIN MORMYX inj. sicc.
Vakcína proti myxomatóze a moru králikov
Klinické príznaky: Mor králikov prebieha najčastejšie v perakútnej alebo akútnej forme, chronická a subchronická forma sú výnimočné. Klinické príznaky sú najprv nenápadné: malátnosť, somnolencia, inapetencia, v priebehu niekoľkých hodín sa môžu objaviť nervové príznaky – parézy, paralýzy, kŕče, epistaxis, edém spojiviek, prípadne cyanóza. Priebeh je väčšinou veľmi rýchly – zviera uhynie počas 12-24 hodín po objavení prvých klinických príznakov. Často nachádzame už mŕtve králiky bez akýchkoľvek príznakov, väčšinou v dobrej kondícii. Pri pitve zisťujeme krvácaniny na pohrudnici, pobrušnici a obličkách. Na ochorenie sú najodolnejšie mláďatá do veku 60 dní.
Prenos: Priamym kontaktom, vzduchom, prachom, bodavým hmyzom, krmivom, chovateľskými pomôckami. K rýchlemu šíreniu prispieva aj nedostatočná výživa a nevhodná zoohygiena v chove.
Terapia, prevencia: Terapia moru králikov neexistuje, jedinou účinnou ochranou je včasná a pravidelná vakcinácia králikov . Veľký význam pre vytvorenie zdravého a odolného chovu má správne dodržiavanie vakcinačnej schémy. Vakcinačná schéma súvisí s vekovou rezistenciou králikov voči kalicivírusu. Je známo, že pred dosiahnutím 4. týždňa sú králiky voči kalicivírusu prakticky nevnímavé. Medzi 4.-10. týždňom sa vnímavosť zvyšuje a u zvierat vo veku nad 10 týždňov dosahuje maximum.
Bioveta, a. s. ponúka na boj s morom králikov vakcíny monovalentné (PESTORIN NEO) alebo polyvalentné (PESTORIN MORMYX).
postroj s vodítkom
prepravka
Petržlen (vitamín A)
Púpava-listy aj kvety
Špenát
Hrach
Kapusta ( i čínska)
Reďkovky-aj s listami
Ďatelina
Bazalka
Paprika
Malinové listy
Pepermintové listy
Žihľava
Myší chvost
Pastierska kapsička
Mlieč
Hviezdica
Mrkva s čerstvou vňaťou-vitamín A
Uhorka
Paradajka
Kukurica
Šalát (hlávkový, ľadový, len občas)
Čakanka
Mäta
Žerucha
Pepermintové listy
melón
jahody
pomaranč
hrušky
papayaa
marhuľa
ananás
brusnice
slivka
banán (iba vynímočne a v malom množstve!)
mango